Skip navigatie
Willem’s Blog: Frans Kalf

Nederbelg met schaamteloos rake teksten

Als Mika Ram had hij als Amsterdammer nooit een plaatsje op Ik Zie U Graag veroverd. Als student muziekproductie in Gent als zanger Frans Kalf lukte hem dat wel. Hij noemt zich een Nederbelg en vindt zingen in het Nederlands een fijne manier om zich te uiten. ,,Zonder schaamte, want ik me niet verstoppen en kan helaas geen Spaans…”

De Belgische pers raakt niet uitgeschreven over Frans Kalf en zijn single Terwijl Je Voor Mij Stond staat al weken in de top 10 van de Vox Lijst van de Belgische Radio 1. Hij werd onlangs gepresenteerd als eerste ‘Nederlandse signing’ van Mayway Records, het label dat ook acts als Ão, The Haunted Youth, Dressed Like Boys, Meskerem Mees en Meltheads ontdekte en groot maakte.

We citeren hier schaamteloos en lukraak uit de lovende stukken die de laatste maanden al over Frans Kalf verschenen in het onder ons gelegen buurland die deze Amsterdammer in de armen sloot. ‘Met pakkende melodieën en rake teksten creëert hij een bitterzoete wereld waarin een gebroken hart en een lach samenkomen, schatplichtig aan Shaffy, Brel en Spinvis.’ ‘Met al dan niet poëtische teksten wordt je meezogen in een wereld waar af en toe tijd is voor een gebroken hart en een zijn cynisch vrolijke schaterlach. Met een grote liefde voor onhandige momenten is hij iemand die ontroert, verfrist en verrast. Altijd net iets anders dan je verwacht, en vaak nog beter dan je dacht.’

‘Frans Kalf graast op zijn single een kleine vier minuten lang op de meest gezellig intrigerende manier mogelijk in de kunst van de poëzie. Een akoestische tokkel wordt omhelsd door liefde, en dat van het zuiverste soort. Hij neemt je als luisteraar namelijk mee in een rooskleurige wereld zonder druk of stress, waar hij enkel met zijn geliefde in kan leven. Zo weinig druk zelfs, dat het allemaal een beetje aan hem voorbij gaat. Het zinnetje ‘Maar ik, ik had niets door totdat je voor me stond’ wurmt zich dan ook op zo subtiel mogelijke wijze in je hersenspinsels, al zijn er ook daarnaast enkele tekstuele pareltjes te ontdekken.’

Wat is de redenatie van de 22-jarige singer-songwriter om te doen wat hij doet? De woorden zijn de wereld nog niet uit, maar wel bijna opgebruikt. Hoe vind je nog woorden om te zeggen wat er toe doet? Het lukt Frans Kalf, cynisch-vrolijke levenskunstenaar, zeer verdienstelijk. De half-Amsterdammer, half-Gentenaar zet niet in op plat Nederlands of een polonaise. Kalf schrijft pakkende teksten over menselijke emoties, terwijl hij muzikaal ergens zweeft tussen chanson, kleinkunst en folk.

Vorig jaar ging de zanger al op tournee door België als voorprogramma’s van Belgische acts Dressed Like Boys, Johannes Is Zijn Naam en Kaat Van Stralen. De poëtische punkprinses is een goede vriendin en inspiratie van Frans Kalf: ,,Kaat schreeuwt niet om aandacht, ze schreeuwt omdat ze aandacht krijgt. En dat schreeuwen gebruikt ze om de aandacht op de goede plekken te laten komen.” Voor dat traject kiest ook Frans Kalf. De eerste single Terwijl je Voor Me Stond voelt als het begin van iets groters.

Frans Kalf op Ik Zie U Graag: 18.00 uur in Filmhuis Botanique.

Willem's Blog